مطالعات مالی و سرمایه گذاری معرفی منابع مفید

“قوی سیاه”؛ کتابی از جنس شک و ریسک + دانلود

نوشته شده توسط سید محمد افقهی

“پیش از کشف استرالیا، مردم بی چون و چرا باور داشتند هر قویی سفید است، چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تایید می کرد. اهمیت داستان قوی سیاه در این است که شکنندگی دانش ما را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت‌های شدیدی رو به روست. تنها یک مشاهده کافی است تا گزاره ای کلی که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون ها قوی سفید است، بی اعتبار شود – تنها با دیدن یک قوی سیاه.”

کتاب قوی سیاه

نسیم نکلاس طالب،اقتصاددانی‌ست که وقتی چند سال قبل گفت اقتصاد جهان به سمت فاجعه پیش می‌رود، مورد تمسخر واقع شد، اما اینک معامله‌گران بازار سهام، اقتصاددانان، حتی‌سازمان فضایی ناسا، برای شنیدن صحبت‌های او هیاهو می‌کنند. این پژوهشگر و نویسنده‌ی لبنانی – آمریکایی، متولد ۱۹۶۰ در لبنان است. در سرتاسر کتاب مهارت حیرت انگیز طالب در نویسندگی و افکار تازه و نگاه ریزبینانه او به حقایق، الگوها و وقایع دنیا نمایان است. کتاب قوی سیاه، کتابی است که طالب اندیشه‌های خود در مورد ریسک و عدم قطعیت را در آن به رشته تحریر در آورده است.
در نگاه اول در میابیم که از مطالب کتاب، در آزمون دکتری سوالی نخواهد آمد. مطمئنا در امتحانات دانشگاه نیز استادی از آن‌ها سوالی مطرح نخواهد کرد. از سوی دیگر نه آموزش تحلیل تکنیکال است و نه در بردارنده سیگنال‌های خرید سهام. طالب حتی به پیشبینی شرایط اقتصادی آینده هم نپرداخته است. با خواندن آن هیچ فرمولی برای پیشبینی وضعیت آینده شرکت‌ها با توجه به نسبت‌های مالی پیدا نمی‌کنیم. اما بزرگان و دانشمندان بسیاری خواندن آن را به دیگران(و خصوصا مدیران) پیشنهاد کرده اند.
در حقیقت کتاب قوی سیاه نه کتابی آموزشی است و نه درسی، بلکه بیشتر شباهت به کتابهای اندیشه دارد، اندیشه ای بر اساس احتمالات گوناگون و چگونگی تصمیم گیری در شرایط عدم قطعیت. اندیشه ای مبتنی بر رها کردن تفکر از پیش‌فرض‌های تاریخی و اندیشیدن در حال.
“اتفاق بزرگ، به این دلیل رخ می‌دهد که کسی برای آن آماده نیست. به این دلیل که تمامی افراد با در نظر گرفتن پیشفرض‌های تاریخی، در پیش‌بینی آینده اشتباه عمل کرده اند.”
بیایید به این فکر کنیم که آیا اگر صد سال قبل زندگی می‌کردیم، آیا می توانستیم ظهور و سقوط هیتلر را پیش بینی کنیم؟ فروپاشی شوروی را چطور؟ داعش را؟ سیل مهاجرت به اروپا را؟ گسترش اینترنت را؟ و یا فروپاشی بازار(بحران اقتصادی ۲۰۰۸) و برگشت نامنتظره آن را؟ مدهای زودگذر، ایدز، مکاتب فکری مختلف، مکاتب هنری مختلف همه و همه از دینامیک قوی سیاه پیروی می کنند.
قوی سیاه، از آن دست کتب کمیابی است که گاها از قلم نویسندگان بزرگ بیرون آمده و موجی ایجاد می‌کند، از آن دست کتاب‌های جامعی که نه تنها برای دانشجویان رشته‌های اقتصاد و مدیریت مالی، بلکه برای هر شخص دیگری از هر رشته‌ای و در هر شغلی و مقامی بسیار مفید است.

شما میتوانید نسخه اصلی کتاب را از از اینجا دریافت کنید:

2 نظر

نظری دهید

2 × 2 =