اشارات سیره معصومین علیهم السلام

مدیریت انبیاء الهی از ابتدای خلقت تاکنون

نوشته شده توسط سید محمد افقهی

شروع مدیریت را می توان مربوط به اولین لحظه خلقت دانست. خداوند آلسمانها و زمین (جهان طبیعت) را در شش روز خلق کرد. آیاتی از قرآن کریم که در آنها واژه تدبیر استفاده شده است دلالت بر مدیریت دارند. تدبیر آسمانها و زمین(مدیریت) به معنای سامان دادن به کارها می باشد. به طور کلی اولین موجوداتی که خداوند رحمان خلق کرد فرشتگان و بعد اجنه و سپس انسان ها بودند.[۱]

مدیریت انبیاء تا قبل از اسلام

پس از خلقت، مدیریت وارد مرحله جدیدی شد. آدم (ع) برای گذراندن زندگی خود نیاز به مدیریت آن داشت. شاید بتوان گفت اولین تصمیم مهمی که انسان بر روی زمین گرفت تصمیم آدم (ع) در انتخاب جانشین و ازدواج فرزندانش بود. در این دوره از تاریخ بشری تا زمان نبوت حضرت نوح (ع)، تدبر و مدیریت بیشتر در مراحل و سطوح فردی و خانوادگی معنا داشت. پس از نبوت نوح (ع) و عزم در ساختن کشتی جامعه ابتدایی تشکیل شده و صنعت (در سطوح بسیار پایین) وارد زندگی انسانها شده بود. بنابر نیاز جامعه سطح مدیریت دچار تغییر شده بود. پس از اتمام توفان، نوح (ع) به سازماندهی نجات یافتگان پرداخت و آنها را به نواهی مختلف زمین فرستاد. در پس این مهاجرتها، تمدنها شکل گرفتند. مدیریت حضرت نوح(ع) مدیریتی متناسب با جامعه اولیه و اجتماع بدوی آن زمان و هدف آن سامان دهی به امور ابتدایی جامعه آن زمان بود. عزیز شدن یوسف (ع) در مصر آغاز تحولی در مدیریت انبیاء می باشد، به طوری که حضرت یوسف (ع) در جامعه ای بزرگتر و پیشرفته تر مدیریت را بر عهده گرفت. او برای پذیرش این مسئولیت خود را انسانی توانمند و متعهد معرفی کرد. مدیریت خشکسالیها[۲] که از سوی یوسف (ع) صورت گرفت، از عالیترین نمونه های مدیریتی می باشد. سالها بعد، برادر زادگان یوسف(ع) که گرفتار ظلم و ستم فرعون زمان بودند، با آمدن پیامبری به نام موسی (ع) شیوه های جدیدی از مدیریت انبیاء را مشاهده کردند. موسی کلیم (ع) در ۴۰ سال سرگردانی بنی اسرائیل در بیابانها[۳]، روشهایی از جمله گروه بندی و تقسیم وظایف را برای مدیریت بر قوم خود به کار برد. او به آموزش دادن و تربیت کردن آنها پرداخت و به آنها برنامه‌ریزی را آموخت. کمی بعد داوود(ع) آهنگری و اسلحه سازی را به بشر آموخت. سپس سلیمان نبی(ع)، پسر حضرت داوود(ع)، بزرگترین حکومت یکتا پرستی تاریخ را به وجود آورد.

مدیریت پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار

پس از گذشت قرون بسیار و با ظهور پیامبر خاتم(ص) و پس از هجرت ایشان، سیر مدیریتی انبیاء به بالاترین سطح ممکن رسید[۴]. هدف اسلام تشکیل حکومت و امتی جهانی و برقراری عدل و یکتا پرستی در سراسر است. اداره ی امور امت اسلامی مستلزم هدفگذاری و برنامه‌ریزیهای متعدد ، تقسیم کارها و … بود که پیامبر بزرگ اسلام (ص) به بهترین وجه ممکن آنها را عملی کردند.

مدیریت انبیاء الهی

مدیریت انبیاء الهی از آدم(ع) تا پیامبر خاتم(ص) و مهدی موعود(عج)


[۱] اولین و برترین خلقت خداوند، پیامبر بزرگوار اسلام بودند. { اول ما خلق الله نورى (پیامبر اکرم(ص)}

[۲] هفت سال فراوانی نعمت و هفت سال خشکسالی پس از آن که با مدیریت یوسف (ع) با موفقیت سپری شد.

[۳] قوم بنی اسرائیل پس از نافرمانی از امر الهی (در ماجرای تصرف شهر اورشلیم)، ۴۰ سال در بیابانها سرگردان شدند.

[۴] حضرت محمد(ص)، در بیش از دو ده رهبری مسلمانان به فرماندهی جنگها، مقابله با تحریمها و محاصره های زیادی پرداختند و یکی از قدرتمند ترین حکومت‌های تاریخ را تشکیل دادند.

 

نظری دهید

شش + دوازده =